Aktualności

Nowoczesne biuro - jak urządzić przyjazną przestrzeń do pracy?

2502 (440x286)

Mówi się, że biuro jest jak drugi dom. To właśnie tutaj wielu z nas spędza znaczną część dnia. Ważne jest więc, aby urządzić to miejsce w zgodzie ze współczesnymi trendami, a jednocześnie tak, by wykreować w nim przyjazną, inspirującą atmosferę do pracy. Jak zaprojektować nowoczesne biuro? Jak je urządzić? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę? Poniższy tekst z pewnością okaże się przydatny dla wszystkich osób będących na etapie wyboru i aranżacji powierzchni biurowej.

 

Przykładowe aranżacje przestrzeni biurowych, czyli skąd czerpać inspiracje?

Wystrój biura w dużej mierze uzależniony jest od charakteru prowadzonej w nim działalności. W inny sposób prezentuje się lokal biurowy, w którym znajduje się siedziba firmy architektonicznej, a inaczej przestrzeń dedykowana na przykład kancelarii prawniczej. Każdy proces aranżacyjny jest procesem twórczym, a jego powodzenie w dużej mierze zależy od znalezienia odpowiedniej inspiracji. Z tego względu dla wielu osób pomocne okazują się wizualizacje lub zdjęcia przykładowych aranżacji biurowych. Pozwalają one uzyskać szersze spojrzenie na możliwe sposoby zagospodarowania przestrzeni, a tym samym zaplanować najbardziej optymalny rozkład biura, dbając przy tym o niezbędne udogodnienia. W tym miejscu warto posłużyć się konkretnym przykładem, jakim jest nowoczesny biurowiec Quadro Office w Poznaniu. Monday Development, deweloper odpowiedzialny za realizację tej inwestycji, we współpracy z doświadczonymi architektami, stworzył przykładowe aranżacje, które pozwalają na komfortowe i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Prezentowane wizualizacje i zdjęcia przedstawiają lokale o różnej powierzchni, od 44 do nawet 115 m2, dedykowane zarówno niewielkim, kilkuosobowym firmom, jak i średniej wielkości biznesom, w których poza open space’em i gabinetem znajduje się także salka konferencyjna, strefa socjalna czy archiwum.

Lokal pokazowy Quadro Office

Aranżacje mają na celu ukazanie optymalnego rozkładu pomieszczeń, mebli, ale także rozwiązań kolorystycznych mających na celu ożywić wnętrze, sprzyjając pracy kreatywnej, lub też nadać mu elegancji i prestiżu.

 

Ergonomia i bezpieczeństwo

Przyjazna, nowoczesna aranżacja biura to taka, która zapewnia komfortowe, ergonomiczne i bezpieczne warunki do pracy. W praktyce oznacza to, że przestrzeń biurowa, jak i sam biurowiec, w którym się znajduje, powinna być wyposażona w następujące elementy:

  • winda, dla lepszego komfortu poruszania się zwłaszcza dla biur znajdujących się na ostatnich piętrach budynku,
  • klimatyzacja i wentylacja,
  • zaawansowany system kontroli dostępu zapewniający bezpieczeństwo,
  • recepcja na parterze budynku,
  • nowoczesna sieć telekomunikacyjna,
  • otwierane okna.

Open space lokal pokazowy Quadro Office

 

Meble i oświetlenie do nowoczesnego biura

Elementem najbliższym pracownikowi są odpowiednio dobrane meble biurowe, a także prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. Każdy z tych elementów powinien pasować do charakteru działalności, rodzaju wykonywanej pracy, a także przyczyniać się do kształtowania profesjonalnego wizerunku firmy. W praktyce oznacza to, że meble nie powinny być przesadnie ozdobne, a raczej posiadać prosty, minimalistyczny design i przyciągać wzrok solidnym materiałem wykonania. Przede wszystkim powinny być jednak wygodne. Z kolei oświetlenie nowoczesnego biura powinno być połączeniem naturalnego oraz sztucznego światła. Duże okna i przeszklenia w budynku w zestawieniu z energooszczędnymi lampami o odpowiednim natężeniu nie tylko zapewniają komfort codziennej pracy, pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji, ale także pozytywnie wpływają na wizualny aspekt powierzchni biurowej. Widok panoramy miasta za oknem stanowi bowiem dodatkowy element wystroju gabinetu.

Gabinet lokal pokazowy Quadro Office

 

Ważne gdzie, czyli kilka słów o lokalizacji

Nowoczesne i przyjazne biuro to nie tylko kwestia przemyślanej aranżacji przestrzeni, ale także wybór odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej prosperują te przedsiębiorstwa, które mają swoją siedzibę w pobliżu centrum miasta z uwagi na najbliższe otoczenie biznesowe: urzędy, oddziały banków, czy inne obiekty użyteczności publicznej. Odpowiednio dobrana lokalizacja może także w znaczny sposób wpłynąć na postrzeganie przedsiębiorstwa przez kontrahentów. Siedziba w centrum miasta kojarzy się z prestiżem i nowoczesnością.